ogrodovo

Zdjęcie przedstawia monsterę na tle niebieskiej ściany.
Poradnik ogrodnika,  Rośliny domowe

Monstera dziurawa – modna roślina o dziurawych liściach

Królową tego wpisu jest najmodniejsza od kilku lat roślina o dziurawych liściach, czyli monstera dziurawa a po łacinie Monstera deliciosa! Ja osobiście pamiętam ją jako mało ciekawą ozdobę salonów lat 90-tych. Nigdy nie rozumiałam dlaczego coś tak brzydkiego i ewidentnie za dużego jak na rozmiar standardowego pokoju w bloku panoszy się zabierając przestrzeń do funkcjonowania innym członkom rodziny (w szczególności mnie i moim miśkom). Teraz już wiem! Jest po prostu piękna!

Zmiana mojego nastawienia do monstery może wynikać z dwóch rzeczy. Po pierwsze nie można zaprzeczyć, że od tamtej pory moje zainteresowania znacząco się zmieniły (odstawiłam miśki, a rośliny stały dla mnie sposobem na życie). Po drugie Monstera deliciosa została pewnego rodzaju celebrytką, która już nie musi się nikomu przedstawiać, bo każdy wie jak się nazywa. Monstera stała się królową modnych wnętrzarskich aranżacji zarówno jako roślina, ale również jako element graficzny w postaci plakatów, obrazów czy tapet. Nie ma co ukrywać, że monstera ewidentnie opanowała naszą rzeczywistość na nowo i bardziej niż kiedykolwiek.

“Dziury” w liściach monstery

Młode liście monstery są dosyć małe i mają sercowaty kształt – zazwyczaj nie posiadają jeszcze wcięć w blaszce, które pojawiają się z wiekiem. Starsze liście to już nie lada gratka, bo dorastają do kilkudziesięciu centymetrów.

Co jeżeli nasza monstera się “nie dziurawi”? Oznacza to, że stoi w miejscu, które jest zbyt ciemnie. Musimy zatem przenieść ją bliżej okna.

Co lubi monstera?

Monstera to dosyć prosta roślina w obsłudze i nie powinniśmy mieć z nią większych problemów.

Jakie nasłonecznienie jest najlepsze dla monstery?

Monestra dobrze czuje się na stanowiskach półcienistych. Jak znaleźć takie miejsce w naszym mieszkaniu? To całkiem proste – musimy wybrać przestrzeń nieopodal okna, ale nie bezpośrednio przy nim tak aby słońce nie padało wprost na roślinę. Jednak jeżeli jesteście właścicielami okien, które wychodzą na stronę północną, to wtedy lepiej ulokować monsterę (jak i inne rośliny) zdecydowanie bliżej światła.

Jak podlewać monsterę?

Monstera nie należy do roślin, które jak o nich na chwilę zapomnimy, to nam usychają. Raczej mogłabym powiedzieć, że nadmiar wody im nie służy. Jak sprawdzić czy roślina potrzebuje podlania? Nie stosujemy metody “na oko” tylko raczej “na palec” :). Musimy zanurzyć nasz palec na jakieś 2-3 cm głębokości w doniczce i wyczuć czy ziemia jest mokra czy sucha. Jeżeli mokra, to podlewanie możemy sobie na razie darować. Jeżeli jest sucha, to wtedy dumnie wkraczamy z konewką! Nie zalewamy rośliny, tylko podlewamy z umiarem. Jeżeli przelejecie monsterę, to możecie być pewni, że to zauważycie! Przelana monstera płacze i to tak dosłownie! Z jej liści wydobywają się na zewnątrz kropelki wody. Jest to efekt tzw. gutacji, czyli fizjologicznego procesu pozbywania się nadmiaru wody z rośliny.

Zraszanie monstery

Monstery uwielbiają zraszanie, w końcu są to rośliny z klimatu tropikalnego! Powinniśmy zraszać je ok. 2 razy w tygodniu. Pamiętajmy jednak, aby woda którą używamy była odstana (czyli nie nalana prosto z kranu!). To bardzo ważne, ponieważ gdy woda z liści zacznie wysychać nie będą pojawiały się na nich białe plamy.

Jeżeli nie będziemy zraszać rośliny, to końce jej liści mogą nam zacząć zasychać.

Nawożenie monstery

Monstery to rośliny z natury żarłoczne, więc wymagają regularnego nawożenia. W okresie intensywnego wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, potrzebują być dokarmione raz na ok. 2 tygodnie (jeżeli są w jasnym miejscu – jeżeli w ciemnym, to rzadziej). Oczywiście nawóz stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta – i pamiętajcie: lepiej wlać mniej nawozu niż zbyt dużo!

Kiedy przesadzić monsterę?

Monstera jest dosyć dużym i intensywnie rosnącym pnączem, dlatego gdy kupujemy małą i śliczną roślinkę musimy wiedzieć, że za około rok będzie wymagała przesadzenia do większej doniczki.

Przesadzamy monsterę wtedy, gdy jej korzenie powietrzne zaczną nam wychodzić z doniczki.

Musimy wiedzieć jedną bardzo ważną rzecz – przesadzamy monsterę tylko i wyłącznie wtedy, gdy chcemy aby jeszcze bardziej się rozrosła! Jeżeli jednak nie mamy ochoty pozbywać się kolejnych mebli w mieszkaniu, żeby zrobić dla niej dodatkowe miejsce, to powinniśmy zostawić ją w doniczce, w której rosła dotychczas i wymieniać co roku jedynie wierzchnią warstwę ziemi na nową.

Jak przesadzić monsterę i jaka ziemia będzie dla niej odpowiednia?

Przed zabraniem się do przesadzania musimy wybrać się do sklepu po odpowiednią doniczkę oraz ziemię. Doniczka do której będziemy przesadzać roślinę, powinna być o jeden lub dwa rozmiary większa od swojej poprzedniczki. Co z podłożem? Monstery nie lubią ciężkiej ziemi, która gromadzi dużą ilość wody. Najlepszym rozwiązaniem dla monster jest podłoże na bazie torfu z dodatkiem perlitu, który je dodatkowo rozluźnia. W sklepach ogrodniczych można zakupić gotowe podłoże np. do palm i roślin zielonych. Ostatnią rzeczą, jaka jest niezbędna przy przesadzaniu jest pamiętanie o dolnej warstwie drenującej, którą musimy umieścić na dole doniczki. Najlepiej do tego sprawdza się keramzyt.

Podsumowując – do przesadzania potrzebujemy:

  • doniczki, która będzie większa od poprzedniej o jeden lub dwa rozmiary
  • odpowiedniego podłoża np. do palm i roślin zielonych
  • keramzytu

Etapy przesadzania monstery:

  • wyjmujemy roślinę z doniczki
  • rozluźniamy delikatni bryłę korzeniową
  • odkładamy roślinę na bok
  • do nowej doniczki wsypujemy kilkucentymetrową warstwę keramzytu
  • wsypujemy trochę ziemi
  • wkładamy roślinę do nowej doniczki
  • obsypujemy ziemią ze wszystkich stron
  • jeżeli monstera jest duża umieszczamy dodatkowo podporę w doniczce, do której będziemy mogli dowiązać większe pędy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.