W tym roku zima zaskoczyła nie tylko drogowców, ale i wszystkich ogrodników. Ja szczerze mówiąc nie pamiętam kiedy mogłam obserwować padający śnieg codziennie przez 2 tygodnie. Dzień w dzień! Istne szaleństwo! Osobiście jestem wielką fanką białego puchu, ale dzisiaj zobaczyłam, że mój trawnik już niekoniecznie.. pojawiła się na nim pleśń śniegowa!
Kilka słów o pleśni śniegowej
Pleśń śniegowa to choroba grzybowa, która w naszych warunkach klimatycznych jest wywoływana głównie przez grzyby z gatunku Microdochium nivae. Możemy ją zaobserwować szczególnie w okresie zimowym oraz wczesnowiosennym, kiedy trawnik wyłania się spod zalegającej pokrywy śnieżnej. W języku angielskim takie zjawisko jest określane jako “pink snow mould”. Brzmi słodko, ale to tylko pozory!
Pleśń śniegowa może pojawić się na naszym trawniku nie tylko zimą. Możemy ją zaobserwować na trawniku tak na prawdę o każdej porze roku. Choroba rozwija się w szczególności przy dużej wilgotności oraz znacznych wahaniach temperatur.
Pleśń śniegowa jest problematyczna, gdy chcemy mieć ładny i gęsty trawnik. Znacznie wpływa na jego kondycję, poprzez pojawianie się nieestetycznych brązowych placków z białawą obwódką.

Od czego zależy podatność na pleśń śniegową?
Podatność trawnika na pleśń śniegową jest związana z kilkoma czynnikami:
- doborem gatunkowym traw w mieszance trawnikowej
- przygotowania trawnika do zimy
- nawożenia – szczególnie jesiennego
Jeżeli nasz trawnik jest założony na mieszance traw, która oparta jest głównie na życicy trwałej, to znaczy że będzie on bardziej podatny na występowanie pleśni śniegowej. Mimo nazwy ten gatunek traw nie jest aż tak odporny!
Bardzo ważne jest również to, aby nie zaniedbywać koszenia przedzimowego. Im dłuższa trawa, tym po zimie więcej materii organicznej, na której mogą rozwijać się patogeny chorobotwórcze. Oczywiście nie ogołacamy trawnika na zapałkę! Wszystko z rozwagą 🙂
Nawożenie jest również bardzo ważne! Tyle się mówi o stosowaniu nawozów jesiennych.. ale dlaczego? Pomagają one roślinom trochę przystopować ze wzrostem części nadziemnej, ponieważ zawierają bardzo małą ilość azotu. Dzięki temu są one lepiej przygotowane do zimy – skupiają się bardziej na rozwinięciu mocniejszego systemu korzeniowego.
Jak zapobiegać pleśni śniegowej?
Aby nie narazić naszego ogrodu na wystąpienie pleśni śniegowej, możemy wykonać następujące czynności:
- zastosować nawóz jesienny do trawników – ważne jest to aby nie dawać go zbyt późno – najlepiej przeczytać na opakowaniu produktu, który zakupimy
- przed zimą trawa musi być ładnie skoszona – ok. 5 – 7 cm
- starajmy się systematycznie grabić liście, tak aby nie zalegały na powierzchni trawniku
- możemy prewencyjnie spryskać dowolnym preparatem grzybobójczym, który ograniczy powstawanie pleśni śniegowej po zimie
Jak sobie poradzić z pleśnią śniegową, która już jest?
Jeżeli mimo wszelkich starań pleśń śniegowa i tak zagościła na waszych trawnikach, to nie załamujcie się! Są a nią sprawdzone sposoby!
- dokładnie wygrabcie trawnik w miejscu, w którym zastaliście tego białego nieprzyjaciela
- spryskajcie trawnik w miejscach spleśniałych preparatem grzybobójczym
- jeżeli nadal pleśń będzie się pojawiała, będzie trzeba usunąć ten fragment trawnika wraz z ziemią na głębokość ok. 6 cm, a następnie uzupełnić miejsce nową ziemią i wysiać mieszankę regeneracyjną do trawników