Zielona przestrzeń w miastach pełni bardzo ważną rolę. Nie tylko oczyszcza powietrze, ale sprawia że jesteśmy bardziej zrelaksowani i wypoczęci. Podczas wyboru przestrzeni do życia coraz częściej kierujemy się nie tylko bliskością miejsca pracy, czy nowym budownictwem. Bierzemy również pod uwagę zieloną infrastrukturę danej lokalizacji. W odpowiedzi na nasze potrzeby przyszli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, którzy we współpracy z World Economic Forum, stworzyli projekt o nazwie Treepedia!
Jak dowiedziałam się o projekcie Treepedia?
Ja o Treepedii dowiedziałam się całkiem niedawno. Wbrew pozorom wcale nie na studiach. Kupiłam jakiś czas temu książkę o bardzo japońskim tytule “SHINRIN-YOKU Sztuka i teoria kąpieli leśnych”. Z niej dowiedziałam się między innymi o pozytywnym wpływie roślin na nasze samopoczucie (więcej możecie przeczytać tutaj) oraz po raz pierwszy przeczytałam właśnie o Treepedii.
Czym jest Treepedia?
Treepedia to strona internetowa na której znajdują się dane dotyczące poziomu zazielenienia miasta z perspektywy zwykłego mieszkańca przechadzającego się jego uliczkami. Cały system bazuje na algorytmie wykorzystującym zdjęcia z Google Street View. Algorytm analizuje fotografie pod względem procentowego zajęcia obrazu przez rośliny, a w szczególności drzewa. Czy to nie jest fantastyczne?

Na podstawie takiej analizy został opracowany wskaźnik zazielenienia danego miasta, czyli Green View Index – GVI – przedstawiony w skali od 0 do 100. Na stronie możemy znaleźć opracowania dotyczące 30 miast świata między innymi Paryż, Nowy Jork czy Oslo.

Naukowcy z MIT poszli o krok dalej! Stworzyli otwartą bibliotekę Python dla Treepedii, dzięki czemu otrzymujemy narzędzie do tworzenia zielonych map miast dla dowolnie wybranego miejsca. Wszystko czego potrzebujemy oraz cała instrukcja jak stworzyć taką mapę znajduje się pod linkiem umieszczonym dolnej części strony głównej Treepedii – obok nagłówka “Open Source”.
Obecnie roślinność w miastach jest na wagę złota. Mam wrażenie, że powoli zwiększa się świadomość ludzi na ten temat. Coraz częściej można spotkać na prawdę fajnie zagospodarowane przestrzenie miejskie. Mimo to nadal mamy spore zaległości do nadrobienia. Uważam, że każde miasto powinno spróbować przeprowadzić taką analizę i uwzględnić ją w ewentualnych modernizacjach dodając trochę zieleni w przestrzeniach, które obecnie świecą pustkami..
A Wam jak podoba się projekt Treepedia? 🙂